CO MOŻESZ ZROBIĆ W SZCZECINIE


50 Popular things to do in Szczecin

Przedstawiamy wam wyselekcjonowaną według naszego uznania, wiedzy oraz własnych doświadczeń listę 50 miejsc, zabytków, lokali, sposobów na spędzenie wolnego czasu, które według nas warte są waszej uwagi podczas pobytu w Szczecinie.

 1. Niekomercyjne produkcje, wspaniały historyczny klimat i wyjątkowe sale. To właśnie w Szczecinie znajduje się najstarsze na świecie kino „Pionier”. Od 1909 roku przyciąga nie tylko koneserów, ale także amatorów kinematografii. http://www.kino-pionier.com.pl/nasze-kino

 2. Interesujesz się muzyką lub architekturą? Mamy coś specjalnie dla Ciebie! Filharmonia w Szczecinie łączy oba te elementy – wyjątkowy repertuar oraz wspaniały modernistyczny budynek, który został nagrodzona nagrodą Mies van der Rohe Award. Słowa nie są w stanie wyrazić wrażeń estetycznych, jakich doznacie odwiedzając Filharmonię. http://filharmonia.szczecin.pl/en

 3. Jesteś fanem motoryzacji, lubisz nowinki komunikacyjne? A może chciałbyś poprowadzić tramwaj z wieku XX? Muzeum Techniki i Komunikacji gwarantuje Ci niezapomniane przygody! http://en.muzeumtechniki.eu/

 4. Jak przystało na każdego studenta, nie możesz przepuścić największej imprezy studenckiej w roku – Juwenalia! Korowód kolorowych, przebranych w rozmaite stroje studentów, to miejsce, w którym musisz wystąpić i Ty!

 5. Każdy student lubi dobrze zjeść, szczególnie za nieduże pieniądze. W całej Europie nie znajdziesz tak wyjątkowych smakołyków jak w Szczecinie - pasztecik, frytburger czy szczeciński piernik.

 6. Szczecin otoczony jest zielenią oraz licznymi jeziorami. Jedno z nich wyróżnia się wspaniałym, szmaragdowym kolorem. Może czas spędzić dzień na łonie natury?

 7. Chwila odpoczynku jest jeszcze cenniejsza, gdy trzymasz w ręce filiżankę kawy i cieszysz się wyjątkowym widokiem. Taki gwarantuje Ci tylko Cafe 22, mieszczące się na dwudziestym drugim piętrze PAZiM. Panorama całego miasta zachwyci każdego. Jednak, jeśli nie masz czasu na bujanie w obłokach, możesz cieszyć się aromatyczną kawą z Szczecin meeting point w Alei Kwiatowej.

 8. Dla każdego aktywnego studenta wycieczki rowerowe są świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Może właśnie rowerem miejskim uciekniesz w spokojne miejsce, gdzie ominie Cię Szczeciński zgiełk?

 9. Będąc w Polsce nie zapominaj o naszych zwyczajach i tradycjach. Jedno z nich jest wiąże się z nadejściem wiosny. Aby móc cieszyć się z wiosennych promieni słońca, najpierw spalcie marzannę. Zróbcie to koniecznie w pierwszy dzień wiosny, by na dobre pożegnać się z zimą.

 10. Potrzebujesz dodatkowej dawki adrenaliny? A może chcesz nareszcie przełamać swoje lęki? Tarzania oferuje Ci możliwość wspinaczki na wysokościach, na kilku różnych poziomach trudności.

 11. Szybka jazda to to, czego Ci brakuje? Samochody, prędkość i wiatr we włosach... Pokaż nam swoje umiejętności i wygraj wyścig na gokartach!

 12. Na pewno rozważasz możliwość zostania w Szczecinie na czas wakacji. To świetny pomysł! Szczególnie, jeśli chcesz zobaczyć największy w Europie pokaz sztucznych ogni. Pyromagic to weekend doznań, które dostarczą Ci niesamowite pokazy.

 13. Zmęczyło Cię już szaleństwo i marzysz o odpoczynku? Spacer po Szczecińskich Bulwarach pozwoli Ci ochłonąć po kilku dniach pełnych wrażeń.

 14. Nie trzeba być wielkim fanem przyrody aby docenić piękno szczecińskiej wiosny. Jest to czas, gdy droga przy Jasnych Błoniach usłana jest krokusami. A wspaniałym pomysłem na letnie popołudnie jest piknik w Parku Kasprowicza.

 15. Szczecin nie leży nad morzem, to już pewnie wiesz, jednak historia miasta jest bardzo z morzem związana. Dlatego co roku dla upamiętnienia roli marynarzy i związku miasta z wodą organizowane są Dni Morza, podczas których możesz nie tylko skosztować wielu smakołyków, ale także pójść na wyjątkowy koncert.

 16. Szczecin ma swój zamek. Poznaj historię miasta i przy okazji poczuj się jak członek królewskiej rodziny - odwiedź dwór królewski Książąt Pomorskich.

 17. Historia Szczecina jest bardzo bogata. Wspominając lata 40 XX wieku warto odwiedzić podziemne miasto.

 18. Miejscem spotkań studenckich jest przede wszystkim Deptak Bogusława. Liczne bary i wiele pubów, restauracje i wyjątkowe lokale... Z pewnością każdy znajdzie tutaj miejsce dla siebie.

 19. Szczecin jest piękny, ale warto zobaczyć miasto także z innej perspektywy. Idealnym rozwiązaniem jest wynajęcie motorówki. Dla bardziej wytrwałych, lubiących przygody są także rajdy kajakowe wzdłuż Odry.

 20. Park Kasprowicza to wyjątkowe miejsce. Możesz tam znaleźć wiele ciekawych pomników, jednym z nich są ptaki Hasiora, zrób im zdjęcie zanim odlecą ;)

 21. Każdy, kto przyjeżdża do Szczecina, powinien spróbować regionalnego wyrobu czyli paprykarza szczecińskiego.

 22. W Szczecińskich browarach warzone jest piwo znane nie tylko w całej Polsce, ale też Europie. To dlatego chociaż raz powinieneś napić się dobrze schłodzonego Bossmana czy też innego piwa warzonego w Szczecinie.

 23. Dla wielu centralnym miejscem Szczecina są Wały Chrobrego, dlatego w wolnej chwili możesz udać się na popołudniowy spacer.

 24. Warto odkrywać nowe miejsca, zwłaszcza gdy dopisuje pogoda. My proponujemy wycieczkę w poszukiwaniu szczecińskiej Wenecji.

 25. Postaraj się odnaleźć wszystkie murale Lumpa i podziwiaj szczeciński street art.

 26. Tylko raz w roku możesz udać się na niezwykły Jarmark Jakubowy. Przyprawy, słodycze i łakocie, pamiątki oraz drobiazgi, które ozdobią Twój pokój... Zrobiłeś już listę? :)

 27. Każdy lubi spojrzeć na miasto z lotu ptaka. Najwyższy punkt widokowy w Szczecinie sprawi, że właśnie z takiej perspektywy zobaczysz Paryż Północy. Odwiedź katedrę jak najszybciej!

 28. Wybierz się na przechadzke uliczkami starego miasta i poczuj klimat tego miejsca.

 29. Skoro Szczecin leży na wybrzeżu, chociaż raz powinieneś udać się nad morze i skorzystać z morskiej kąpieli. Liczne połączenia autobusowe i kolejowe kuszą, by chociaż jeden dzień spędzić nad morzem!

 30. Chcesz poznać historię miasta, której nie odnajdziesz w przewodnikach? Wybierz się na ruiny wieży Quistorpa.

 31. Jeden z największych cmentarzy znajduje się w Szczecinie. To nie tylko miejsce spoczynku, to też ogromny park z jeziorem w centralnej części, dlatego zachęcamy do refleksyjnego spaceru na cmentarz centralny.

 32. Na kampusie ZUT znajduje się plac „grzędy”, na którym obecnie jest boisko do gry w koszykówkę, stoły do ping ponga. Jako student obowiązkowo skosztuj tam piwa lub zrób ze znajomymi grilla.

 33. Powinieneś wybrać się na mecz piłki nożnej, czy też futbolu amerykańskiego i poznać szczecińskie drużyny Pogoń oraz Husarię.

 34. Będąc na spacerze na Wałach Chrobrego udaj się na zwiedzanie gmachu urzędu wojewódzkiego.

 35. Wieża Bismarcka z tarasem widokowym znajdująca się na Zielonym Wzgórzu na szczecińskim osiedlu Gocław to kolejny z zabytków, który warto zobaczyć. Jest najdroższą z wybudowanych wież Bismarcka.

 36. Znudziło ci się codzienne przygotowywanie śniadania? Chciałbyś zjeść je z przyjaciółmi na świeżym powietrzu? Na Jasnych Błoniach cyklicznie organizowane są śniadania, podczas których możesz skosztować licznych specjałów lokalnej kuchni i kulinarnych nowości szczecińskich kucharzy!

 37. Piękne różane krzewy i koncerty - to właśnie szczecińska Różanka. Po drodze możesz skosztować lodów na przeciwko Teatru Letniego.

 38. W ciepły dzień wybierz się na kąpielisko Arkonka.

 39. Wybierz się na koncert lub wydarzenie sportowe w Azoty Arena.

 40. Odwiedź historyczne piwnice Starki i zobacz co się w nich kryje.

 41. Odwiedź place Oriona i poznaj ich historię.

 42. Zwiedź Szczecin podczas nietypowej przejażdżki zabytkowym tramwajem.

 43. Zimą wybierz się na szczecińską Gubałówkę, gdzie możesz pojeździć na łyżwach.

 44. Zobacz eksponaty Muzeum Narodowego, czy też wystawę w Trafostacji, najmłodszym centrum sztuki współczesnej w Polsce.

 45. Kolorowe fontanny przyciągają uwagę licznych turystów, a co Ty sądzisz o fontannach przy Pleciudze?

 46. Wybierz się na kręgle do Bowling Galaxy.

 47. Szczecin oferuje wiele atrakcji dla aktywnych, dlatego możesz stoczyć bitwę na lasery w Lasertag lub założyć kamuflaż i ruszyć na paintball.

 48. Znany w Polsce, ale i wśród zagranicznych turystów jest bar mleczny Turysta. Zrezygnuj dziś z gotowania i skosztuj polską kuchnię!

 49. Szukasz pamiątek dla rodziny? Wybierz się na zakupy do jednego z centrum handlowych – Kaskada lub Galaxy.

 50. Poznaj nocne życie Szczecina!